Čo je to odvetraná fasáda? Prečo odvetranú fasádu?

Odvetraná fasáda - poznáme ju aj pod názvom prevetrávaná fasáda. Princíp jej fungovania je možné vysvetliť na našej ľudskej pokožke, svetri a dáždniku alebo pršiplášti. Odvetraná fasáda  plní podobnú funkciu ako dáždnik a v lete ako slnečník. Chráni Vašu budovu (pokožku)  pred negatívnymi vplyvmi okolia, dýcha a pomáha regulovať optimálnu klímu v objekte, mieru vlhkosti a tým vytvára zdravé prostredie vo Vašom dome.

Steny budovy môžu byť ošetrené aj tepelnou izoláciou z minerálnej vlny určenej  do odvetraných fasád (svetrom), ktorá izoluje objekt od mrazu a v lete od horúčav. Zároveň prepúšťa vlhkosť a pary z interiéru budovy cez steny a následne  cez izolant do odvetranej medzery, kde sa vlhkosť odvetrá (priestor medzi svetrom a dáždnikom).  Vrchnú viditeľnú vrstvu prevetrávanej fasády (dáždnik, slnečník)  tvoria obkladové fasádne dosky. Tie si môžete vybrať v rôznych farbách. Dosky prevetrávanej fasády sú stálofarebné, mrazuvzdorné, odolávajú slnečnému žiareniu, vode a sú odolné celkovo proti všetkým poveternostným vplyvom. Fasádne dosky sú pripevnené o fasádu na hliníkovej konštrukcií tak, že ich delí od tepelnej izolácie vzduchová medzera. Z oboch vrstiev fasády a izolantu sa tak výborne odvádza vlhkosť a v lete sa steny domu ľahšie ochladzujú (ako pod slnečníkom). Váš dom sa bude cítiť dobre ako Vy pod dáždnikom a nie ako v pršiplášti! Poďakuje sa Vám dlhou životnosťou a zdravím prostredím vo Vašom domove.  Pri odvetranej fasáde teda murivo dýcha, čo znamená, že netreba nadmerne vetrať a tak nadmerným vetraním v zime ochladzovať byt a tým navyšovať náklady na kúrenie. Taktiež nehrozí poškodenie vtáctvom. Dosky prevetrávanej fasády sú tvrdé, takže vták rýchlo zistí, že klopkať to tohto materiálu nemá žiadny význam, preto radšej preletí na vedľajší dom, ktorý je zateplený polystyrénom alebo minerálnou vlnou, kde sa mu už klopká dobre. Dosky sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov s dlhou životnosťou, čomu je dôkazom dlhá, až 30 ročná záruka. Nevyžaduje žiadnu údržbu počas svojej životnosti. Samozrejme okrem čistenia fasády od umeleckých diel, od umelcov so sprejom. Čistenie je v tomto prípade jednoduché, špeciálnym prípravkom a tečúcou vodou pod tlakom (vysokotlakovou súpravou wapkou).

Kontaktný zatepľovací systém s použitím minerálnej vlny: je  to ako pršiplášť a sveter (minerálna vlna a omietka s lepidlom). Keďže cez pršiplášť neprejde vlhkosť ani vodné pary,  zachytia sa v izolante (vo svetri),  ten navlhne a neplní izolačnú vlastnosť tak,  ako keď je suchý. Navyše vznikajú ideálne podmienky pre vznik  plesní, húb,  lišajníkov a ďalších nežiaducich návštevníkov vo Vašom domove. V lete, keď na fasádu ošetrenú kontaktným zatepľovacím systémom, páli slniečko, teplo priamo preniká do obvodového plášťa a následne do interiéru ( potreboval by slnečník!!!).

V prípade použitia polystyrénu ako izolantu:  vlhkosť sa zachytí rovno v obvodovom plášti (na pokožke) a murivo vlhne, degraduje a následne sa  rozpadáva. Toto všetko sa deje pod polystyrénom, kde to nevidíte, ale mnohým vlastníkom sa orosia steny a tak vzniknú ideálne podmienky pre vznik plesní. Zbaviť sa plesní už následne nie je možné, lebo takýto zatepľovací systém neodvedie vlhkosť. Tá zostáva "zabudovaná" v stenách domu.

Pri kontaktnom zateplení musíte pravidelne vetrať, aby sa dostala vlhkosť aspoň z časti von cez okno a tým výrazne ochladzujete Váš byt. Efekt úspory na teple sa tým pádom neguje a Vaše peniaze vyfúknete cez otvorené okno von.  Navyše technologický postup priamo určuje pravidelnú údržbu fasády v maximálne 8 ročných intervaloch (očistenie chémiou, vyspravenie dier od vtákov, nový náter alebo omietka). Táto údržba je dosť finančne náročná, od 8 do 15 tisíc eur. Živostnosť systému je 25 rokov. Po uplynutí tejto životnosti musíte kontaktný zatepľovací systém ekologicky zlikvidovať.

 

Fasádny  prevetrávaný  tepelnoizolačný systém VinyTherm od DAB Trade Vám zabezpečuje zdravé a komfortné bývanie a reálne šetrí Vaše peňaženky na nákladoch za teplo vo Vašom bytovom dome! Je už len na Vás vlastníkoch či chcete žiť zdravo, alebo pozvať do Vašich domovov parazitov ako sú huby, plesne, baktérie, lišajníky, alebo riasy.